ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

Şehitlerimizi dualarla uğurladık

Bitlis'in İçgeçit köyü yakınlarında zırhlı askeri aracın yola döşenen mayına çarpması sonucu şehit olan 5 askerimiz memleketlerinde gözyaşları arasında toprağa verildi.

JANDARMA KOMANDO ER NURDOĞAN ZORGÜN KAHRAMANMARAŞ'TA TOPRAĞA VERİLDİ

Şehit er Zorgün'ün (20) cenazesi, hastane morgundan alındıktan sonra Namıkkemal Mahallesi'ndeki evine getirildi. Gözyaşları içinde tabuta sarılan şehit erin ailesi ve yakınları, fenalık geçirdi. Daha sonra, Zorgün için Yunus Camisi'nde tören düzenlendi. Törene katılan babası Salman, annesi Hatice, erkek kardeşi Şaban ve 5 kızkardeşi ile aile yakınları, şehit erin fotoğrafını öperek, dua ettiler.

Baba Salman Zorgün, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarif edilmez bir acı içinde olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Vatan sağ olsun. Ancak ateş düştüğü yeri yakıyor. Artık evlatlarımız ölmesin, analar babalar ağlamasın istiyoruz. Devlet, bu bölücü terör örgütünün kökünü kurutmalı.
Apo'nun posterini taşıyanları dahi yaşatmamalı. Terörü dağda kovalıyorlar. Oysa İstanbul'un içinde de var bunlar. Apo'nun resmini kim taşıyor ve ona destek veriyorsa, onlar da teröristtir. Bu ülkenin evlatlarına kıyanların, bu vatanda yaşamaya hakları yoktur. Apo diyeni artık bu ülkede yaşatmamalıyız.''

Şehit erin cenazesi, kılınan namazın ardından, tekbirler ve sloganlar eşliğinde taşındı. Şehit er Zorgün'ün cenazesi, daha sonra Şeyadil Mezarlığı şehitlik bölümünde toprağa verildi.

ŞEHİT ONBAŞI ERDAL KAVALLI, SİVAS'TA TOPRAĞA VERİLDİ

Şehit Onbaşı Kavallı'nın Türk bayrağına sarılı cenazesi, Sivas Asker Hastanesinden ambulansla alınarak, Yavu beldesi Camili Mahallesi'ndeki evine getirildi. Burada şehidin tabutuna sarılan annesi Rabia ve bazı yakınları fenalık geçirdi. Tabutun açılarak oğlunun yüzüne son bir kez bakmak isteyen acılı anne, yakınları tarafından bu isteğinden vazgeçirildi.

Cenaze daha sonra ellerinde Türk bayrağı bulunan vatandaşların oluşturduğu kortej eşliğinde belde meydanına getirildi.

Burada düzenlenen tören öncesinde güneşten etkilenmesini önlemek amacıyla cenaze, çadır brandayla korundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından şehit onbaşı Kavallı'nın özgeçmişi okundu. Bu sırada bazı askerlerin ve vatandaşların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Kılınan cenaze namazının ardından bayrağa sarılı şehidin cenazesi, terör örgütü aleyhine atılan sloganlar eşliğinde belde mezarlığına götürüldü. Cenaze götürülürken şehidin annesi ve bazı yakınlarının fenalık geçirdiği, rütbeli kadın askerlerin şehit yakınlarını teselli ettikleri görüldü.

Şehit Kavallı'nın cenazesi dualar arasında toprağa verildi. Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fahri Erenel, şehidin babası Sedat Kavallı'ya oğlunun tabutunun üzerindeki bayrak ile taşınan fotoğrafını verdi. Baba Kavallı da öperek teslim aldığı bayrak ve fotoğrafa sarılarak ağladı. Tören nedeniyle beldedeki çok sayıda ev ve işyerine bayrak asıldığı görüldü.

Cenaze törenine şehidin kardeşleri Samet ve Cansu ile yakınları, belde halkı, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Agah Dolay, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bakır ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞEHİT ASTSUBAY HAKAN TOYDEMİR, BEYPAZARI'NDA TOPRAĞA VERİLDİ

Beypazarı Devlet Hastanesi morgundan alınan Toydemir'in cenazesi Kırbaşı Beldesindeki evine getirildi. Burada Toydemir için dua edildi ve Fatiha okundu. Toydemir'in annesi Safiye Toydemir ile eşi Saniye Toydemir şehit astsubayın Türk bayrağına sarılı naaşına sarılarak, gözyaşı döktüler. Cenazenin evden götürülüşü sırasında fenalaşan Toydemir'in annesi Safiye Toydemir'e sağlık ekibi müdahale etti.

Toydemir'in cenazesinin askeri manganın omuzlarında Merkez Camiine götürülüşü sırasında törene katılanlar yol boyunca terör örgütünü lanetleyen sloganların yanı sıra ''Askere uzanan eller kırılsın'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' ve ''Şehidim hakkını helal et bize'' şeklinde slogan attılar, tekbir getirdiler.

Camide, cenaze namazı öncesi tören düzenlendi. Törene Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Genelkurmay Karargahından çok sayıda general, subay ve astsubay ile Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, ATO Başkanı Sinan Aygün ile Toydemir'in ailesi, yakınları ve silah arkadaşları katıldı. Komutanlar törene gelişleri sırasında Toydemir'in babası Necip Toydemir ile eşi Saniye Toydemir'e başsağlığı dileklerini ilettiler.

Tören boyunca Toydemir'in çocukları 2.5 yaşındaki Alperen Yavuz ve 1.5 yaşındaki Melik annesi ve dedesinin kucağında oturdu. Öğle namazı sonrası Toydemir için cenaze namazı kılındı. Komutanların da saf tuttuğu namazın ardından Toydemir'in cenazesi Kırbaşı Mezarlığında toprağa verildi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Büyükanıt, şehit astsubayın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından naaşın üzerine örtülen Türk bayrağı ile Toydemir'in fotoğrafını babası Necip Toydemir'e teslim etti.

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ HAYRETTİN KARABIYIK, BALIKESİR'DE TOPRAĞA VERİLDİ

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Hayrettin Karabıyık, Balıkesir merkeze bağlı Yaylacık köyünde toprağa verildi. Karabıyık'ın cenazesi, Zağanos Paşa Camii bahçesine getirildiğinde Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılarak gözyaşları döken yakınlarını, Vali Selahattin Hatipoğlu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Saffet Kaya teselli etti. Ayakta durmakta güçlük çeken şehit uzman çavuş Karabıyık'ın eşi Seval Karabıyık, cenaze namazında çocukları Beste (3), Gülşah (5) ve Gülfidan (10) ile saf tuttu. Yakalarındaki fotoğrafı öperek babalarının ardından gözyaşı döken çocuklara, yakınları destek oldu.

Şehit düşen ağabeyi gibi uzman çavuş olan Servet Karabıyık da minik Beste'yi tören boyunca kucağından indirmedi. Kardeş Karabıyık, ''Hainler döktükleri kanda boğulacak'' dedi.

Törene katılanlar şehit Uzman Jandarma Çavuş Hayrettin Karabıyık'ın top arabasına konulan cenazesi alkışlarla son yolculuğuna uğurlarken, vatandaşlar terör örgütü aleyhine sloganlar attı.
Şehit Uzman Çavuş Karabıyık'ın cenazesi, daha sonra merkeze bağlı Yaylacık köyünde toprağa verildi.

JANDARMA KOMANDO ER RAMAZAN OKUR'UN CENAZESİ BURSA'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Samsunlu jandarma komando er Ramazan Okur'un cenazesi Bursa'da toprağa verildi.Şehit er Okur'un cenazesi, önce Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesine bağlı Emek beldesindeki evinin önüne getirildi. Burada duaların okunmasının ardından, şehit er için Ulucami'de tören düzenlendi.

Baba Mehmet ve anne Hanife Okur, yakınları tarafından güçlükle sakinleştirilirken, Vali Nihat Canpolat'ın da zaman zaman gözyaşlarına engel olamadığı görüldü. Şehit Okur'un cenazesi, kılınan namazın ardından Pınarbaşı Şehitliği'nde toprağa verildi. Bu arada, Ulucami'deki tören ve Atatürk Caddesi'ndeki yürüyüş sırasında vatandaşlar, terör örgütü aleyhine sloganlar attı.