Mustafa Kemal'e Suikast Girişimi

Mustafa Kemal Paşa, hem Kurtuluş Savaşı sırasında hem de ondan sonraki dönemde birçok güçlük ve engelle karşılaştı. Ancak bunların hepsini, milletten aldığı güç ve yerinde tedbirlerle aşmayı başardı. Bazı kimseler yalnızca kişisel sebeplerden, bazıları ise inkılâpları benimsemedikleri için Mustafa Kemal'e karşı çıkıyorlardı.

Bir kısmı Padişah ve halife yanlısı olan bu kişiler el ele vererek Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'i ortadan kaldırmak için bir plân hazırladılar. Bu plânlarını, Mustafa Kemal'in izmir'e yapacağı seyahat sırasında gerçekleştirmeye karar verdiler. Mustafa Kemal Paşa'nın gezi programında bir aksama oldu ve daha önceden açıklanan günde izmir'e gelemedi. Bu gecikme üzerine canileri Sakız Adasına kaçıracak olan motorcu, durumu izmir valisine haber verdi.

Bunun üzerine suikastçılar silâhlarıyla birlikte yakalandılar (16 Haziran 1926). Suikastçılar, istiklâl Mahkemesinde yargılanarak gerekli cezaya çarptırıldılar. Bu olay, bütün yurtta çok büyük tepkilerle karşılandı ve şiddetle kınandı. Zaten bu olaydan önce ve sonra O'nun canına kıymayı kimsenin düşünmemiş olması, izmir'deki suikast girişimini hazırlayanların milletimizle hiçbir ilgisi olmadığını göstermektedir.